İletişim: +90 (212) 274 25 98

Manganez Görsel

Krom; metalurji, kimya ve refrakter sanayinin temel elementlerinden biridir. Dünyada üretilen kromit cevherinin % 90’ından fazlası metalürji sanayiinde ferrokrom üretiminde, üretilen ferrokromun da yaklaşık % 90’ının paslanmaz çelik sektöründe kullanıldığı bilinmektedir. Kısacası; kromit cevherinin büyük bir kısmı ( yaklaşık % 85’i) paslanmaz çelik elde etmek için kullanılmaktadır.

Krom çeliğe sertlik, kırılma ve darbelere karşı direnç, aşınma ve oksitlenmeye karşı koruma sağlar. Bu kapsamda kromun çeşitli alaşımları silah sanayiinde kullanılır. Krom kimyasalları paslanmayı önleyici özellikleri dolayısıyla uçak ve gemi sanayinde yaygın olarak; kimya endüstrisinde de sodyum bi-kromat, kromik asit ve boya hammaddesi yapımında, metal kaplama, deri tabaklama, boya maddeleri (pigment), seramikler, parlatıcı gereçler, katalistler, boyalar, organik sentetikler, konserve yapma ajanları, su işleme, sondaj çamuru ve diğer birçok alanda tüketilir.

Krom metali, yüksek performans alaşımlarında, Al, Ti, Cu alaşımlarında, ısıya ve elektriğe dirençli alaşımlarda tüketilir. Kromun süper alaşımları yüksek ısıya dayanıklı randımanı yüksek, türbin motorlarının yapımında kullanılır.

MERPA, 30-50% Cr tenör aralığında muhtelif parça ve konsantre krom cevheri üreticisi ve tedarikçisi olarak stoklarından direk satış yapmaktadır. Talepler güncel stok ve üretim durumlarına göre karşılanmaktadır. Yurtdışına satışlar 20’lik konteynerlerle ile yapılmaktadır. Satış konusu cevherlerin analizleri uluslararası standartlara uygun olarak akredite laboratuvarlarda yapılmaktadır.